FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

MEDYCYNA NURKOWA - Czy grozi mi choroba dekompresyjna?

SmutnyKlaun - 15-09-2022, 16:24
Temat postu: Czy grozi mi choroba dekompresyjna?
Witajcie,

kilka dni temu byłem w Egipcie na nurkowaniu i mam pytanie czy mogłem narazić się w jego trakcie na jakieś niebezpieczeństwo związane z chorobą dekompresyjną lub ciśnieniową (barotrauma).

Nurkowałem z instruktorem, jako nowicjusz, czyli takie nurkowanie zajawkowe (miałem już takie kiedyś - 12 lat temu na Mazurach).

Zeszliśmy na głębokość 11 metrów, dokładnego czasu nurkowania nie znam, ale chyba nie mogło być dłuższe niż 1h. Przy wynurzaniu robiliśmy przystanek na dekompresję (chyba na 3 metrach - ale nie pamiętam - nie znam się wybaczcie).

Obstawiam, że ten przystanek nie był potrzebny z uwagi na niewielką głębokość, ale robi się go w celu dmuchania na zimne?

Po nurkowaniu, gdy obmyłem sprzęt wybrałem się na spacer wzdłuż morza (czy to źle, że doszło do jakiegoś wysiłku?). Następnie po ok. 1,5-2h założyłem ABC i pływałem przy rafie. I tutaj pojawia się pierwsza poważna wątpliwość. Nikt mnie nie ostrzegł, że po nurkowaniu z akwalungiem nie powinno się nurkować na bezdechu (freediving). A ja właśnie kilka takich nurów zrobiłem z ABC. Nie było ich dużo - może 3-4. Głębokości nie mierzyłem i trudno mi ją dokładnie oszacować - jakieś 5-8 metrów?

Czy w tym momencie jakoś poważnie naraziłem się na chorobę dekompresyjną lub na uraz ciśnieniowy czyli barotraumę płuc?

Po nurkowaniu z akwalungiem tego dnia lot powrotny do Polski miałem po upływie jakichś 15h i tu kolejna kwestia, która mnie martwi, czy ten lot nie był zbyt szybko? W bazie nurkowej powiedzieli mi, że gdyby nurkował kilka dni z rzędu to te 24h trzeba odczekać, ale przy jednorazowym nurkowaniu lot następnego dnia rano powinien być ok.

Dodam tylko, że nurkowałem pomimo posiadania astmy oskrzelowej (tak zdaję sobie sprawę, że jest to czynnik sporego ryzyka).

Czy astma oskrzelowa zwiększa ryzyko jedynie barotraumy płuc czy także choroby dekompresyjnej?

Jakie badania mogę wykonać? Na chorobę dekompresyjną to wiem że raczej badań się nie robi i opiera się na wywiadzie środowiskowym - historia nurkowania i objawy. Ale w przypadku chęci wykluczenia barotraumy płuc to jakie badania mogę zrobić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

Jacek Wo - 15-09-2022, 17:55
Temat postu: Re: Czy grozi mi choroba dekompresyjna?
SmutnyKlaun napisał/a:

kilka dni temu byłem w Egipcie na nurkowaniu
...
Ale w przypadku chęci wykluczenia barotraumy płuc to jakie badania mogę zrobić?


Jeżeli kilka dni temu, co jest jakoś mało prawdopodobne, bo ten post wygląda mi na fejk, to gdybyś miał barotraumę, to byś już wiedział bez badań. Jeśli barotraumy jeszcze nie masz, to od tego co opisałeś, już jej nie dostaniesz.

A przy okazji - barotrauma to uraz ciśnieniowy, zbyt wczesny lot samolotem po nurkowaniu grozi chorobą ciśnieniową, a to nie to samo.

maran - 15-09-2022, 20:39

Można się obawiać, że masz Hypochondriasis
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypochondriasis

Krzysiek A - 19-09-2022, 17:55

maran, Tu to się udzielasz,a na HańczaNet ostatni wpis z kwietnia.Kiedy relacja z Arabelli?
maran - 21-09-2022, 21:13

Szkoda życia na oglądanie starych zdjęć. Trzeba przeć do przodu.

A poważnie, nie chce mi się. Wpadaj lepiej do klubu.

jackdiver - 22-09-2022, 09:34
Temat postu: Re: Czy grozi mi choroba dekompresyjna?
SmutnyKlaun napisał/a:

Czy w tym momencie jakoś poważnie naraziłem się na chorobę dekompresyjną lub na uraz ciśnieniowy czyli barotraumę płuc?

Po nurkowaniu z akwalungiem tego dnia lot powrotny do Polski miałem po upływie jakichś 15h i tu kolejna kwestia, która mnie martwi, czy ten lot nie był zbyt szybko? W bazie nurkowej powiedzieli mi, że gdyby nurkował kilka dni z rzędu to te 24h trzeba odczekać, ale przy jednorazowym nurkowaniu lot następnego dnia rano powinien być ok.

Dodam tylko, że nurkowałem pomimo posiadania astmy oskrzelowej (tak zdaję sobie sprawę, że jest to czynnik sporego ryzyka).

Czy astma oskrzelowa zwiększa ryzyko jedynie barotraumy płuc czy także choroby dekompresyjnej?

Gdyby tak każdy rozważał ryzyko nurkowania to pewnie połowa ludzi by w ogóle nie nurkowała :pa:

pawlos1976 - 06-10-2022, 08:18

Że administartor nie kasuje takich postów. Toć tu śmierdzi aż podpuchą. komuś się nudzi. Gołym okiem widać że nie napisał tego laik. Pozdrawiam
DarekS - 29-10-2022, 22:03

Każdy mający minimum wiedzy potrafi sam to ocenić dlatego bez paniki :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group