FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

TECHNIKA NURKOWANIA I SPRZĘT - Butla do nurkowania bez informacji.

pilomatt - 11-04-2023, 09:58
Temat postu: Butla do nurkowania bez informacji.
Cześć. Mam butle która nie ma wybite na sobie żadnych informacji o ciśnieniu i pojemności. Jak określić jej ciśnienie bez ryzykowania podczas pompowania ? Pojemność takiej butli jeśli się nie mylę da się sprawdzić za pomocą ilości wlanej do środka wody. Pozdrawiam.
Stachul - 11-04-2023, 14:57

pilomatt napisał/a:
Jak określić jej ciśnienie bez ryzykowania podczas pompowania ?
Jeżeli nie ma informacji o typie, producencie to raczej trudno to określić. Może jakiś specjalista od zbiorników ciśnieniowych bo zbadania rodzaju materiału z którego jest zbudowana, kształtu i wymiarów jest wstanie to policzyć ale chyba nie liczył bym na inspektora UDK który naniesie znaki na podstawie tych obliczeń. Dodatkowo taka operacja może być droższa niż butla. Tak formalnie to butli bez odpowiednich oznaczeń i aktualnego badania nie wolno napełniać. Jak robisz to własną sprężarka to jest twoje ryzyko ale w razie wypadku to aktualność badań sprawdzi prokurator. Teoretycznie w bazach nurkowych nie powinni tego napełniać (powinni sprawdzać aktualność badania ale także obecny stan butli).
pilomatt - 11-04-2023, 17:13

Z tego co mi wiadomo to poprzedni właściciel, miał ją w sklepie i napełniał worki z rybkami podczas sprzedaży. Nie będę ryzykował i dam sobie z nią spokój. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!.
nowy - 12-04-2023, 10:31

pilomatt napisał/a:
dam sobie z nią spokój
tak będzie najbezpieczniej. pozdr. :)
DarekS - 17-04-2023, 22:31

Udaj się do punktu gdzie są gazy techniczne i gdzie napełniaja butle.
Jeżeli mają takie butle to zabierają to co masz na wymianę.
Ja tlenu nie napełniam, zawożę pustą butlę i zabieram pełną (inną).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group