Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawy artykuł w Divernet
Autor Wiadomość
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-08-2012, 04:55   Ciekawy artykuł w Divernet

KLIK

....a przynajmniej długi :)
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 27-08-2012, 17:43   

"...some extremely overweight divers are using sidemount because they are too obese to fit on boat kitting-up benches with cylinders behind them, and also too fat to perform shutdown drills on a conventional twin-set."
:aaa:
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 29-08-2012, 19:49   

Cytat:
But when divers need to carry a deco gas as well as main gas, sidemounting the main gas can complicate things. Adding stage over sidemount cylinders does make a diver’s sides a bit crowded.


no i co z tego?
niech complikejtuje thingsy

ja juz na bm nie schodzeę . po ostatnim egiptowie który w krótce opiszę jestem na milion procent przekonany do sm. moi ciemnoskórzy egipscy bracia też:)
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 01-09-2012, 08:50   

tmichura napisał/a:
ja juz na bm nie schodzeę . po ostatnim egiptowie który w krótce opiszę jestem na milion procent przekonany do sm. moi ciemnoskórzy egipscy bracia też:)

Nie żebym się chwalił ale od roku twina tknąłem dosłownie 2 razy reszta "zabaw" w SM :)
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 01-09-2012, 10:44   

Cytat:

Nie żebym się chwalił ale od roku twina tknąłem dosłownie 2 razy reszta "zabaw" w SM :)

ja od kwietnia...:)
twin (rozebrany) robi za butle alternatywne
a worki (do pojedynczej i do twina), płyta i uprząż...głeboko schowane :pa:

pzdr

Tomek "Michur"
 
 
Jozio 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 18 Gru 2010
Posty: 687
Skąd: Rzepin
Wysłany: 01-09-2012, 11:16   

A mnie do sidemonta trzeba przekonac bo jak ostatnio probowalem to mi nie wyszlo za bardzo bo bylem przewazony a na konfiguracje podemnie nie bylo czasu moze kiedys nastepnym razem sie uda oby.
 
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 01-09-2012, 11:39   

Cytat:
A mnie do sidemonta trzeba przekonac bo jak ostatnio probowalem to mi nie wyszlo za bardzo bo bylem przewazony a na konfiguracje podemnie nie bylo czasu moze kiedys nastepnym razem sie uda oby.


Bo w tym cały jest ambarass...

Szkopuł w sm polega na tym, że uprząż MUSI być dokłądnie skonfigurowana podłóg nurkującego. Dlatego pożyczanie koledze/koleżance swojej uprzęży i worka z zastrzeżeniem, że pożyczający nie może niczego zmieniać mija się z celem.

jasne...zanurkujesz ale by w pełni cieszyć się tym sprzętem patrz powyższe.

pzdr
 
 
zibi_pp 

Stopień: TMX, Instr. NAUI,HSA
Kraj:
Poland

Wiek: 58
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 88
Skąd: Poznań
Wysłany: 01-09-2012, 11:50   

tmichura napisał/a:
Cytat:

Nie żebym się chwalił ale od roku twina tknąłem dosłownie 2 razy reszta "zabaw" w SM :)

ja od kwietnia...:)
twin (rozebrany) robi za butle alternatywne
a worki (do pojedynczej i do twina), płyta i uprząż...głeboko schowane :pa:

mam całkiem podobnie :)
Największym zagrożeniem w SM jest to że nie będziesz chciał wrócić do twina :)
Szkoda ze program szkoleniowy nie pozwala mi na szkolenie podstawowe w SM :) .
Ale to może się zmieni :)
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 01-09-2012, 12:22   

zibi_pp napisał/a:
Szkoda ze program szkoleniowy nie pozwala mi na szkolenie podstawowe w SM :) .
Ale to może się zmieni :)

Pewnie tak :) Bo czemu by nie?
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 01-09-2012, 13:00   

Włodek K napisał/a:
Pewnie tak Bo czemu by nie?


Z tej prostej przyczyny, ze gdy taki OWD SM pojechalby do Egiptu bez sprzetu, nie umialby zmontowac jacketu. Z drugiej strony OWD jest na tyle slabo ogarniety, ze dokladanie SM na tym etapie tylko pogorszyloby sprawe.

IMO wiec SM jako podstawowa konfiguracja na kursie jest swietnym pomyslem, ale dopiero na poziomie AOWD.
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 01-09-2012, 13:57   

piotr_c napisał/a:
Z tej prostej przyczyny, ze gdy taki OWD SM pojechalby do Egiptu bez sprzetu, nie umialby zmontowac jacketu. Z drugiej strony OWD jest na tyle slabo ogarniety, ze dokladanie SM na tym etapie tylko pogorszyloby sprawe.

IMO wiec SM jako podstawowa konfiguracja na kursie jest swietnym pomyslem, ale dopiero na poziomie AOWD.


No nie jest to taka prosta przyczyna ani w mojej ocenie nie musi być ograniczona do drugiego poziomu edukacji nurkowej.
Bo to kwestia programu w którym nauczenie podstaw na Jacketach jest ważnym elementem szkolenia ale nie musi się na tym kończyć.
Bo równie dobrze w ten negatywny sposób można by traktować szkolenie na twinie już od pierwszych zajęć. A jednak jest sporo instruktorów uczących na twinie od pierwszych zajęć (gdy uczeń tego sobie życzy - np ja nie mam takich wątpliwości i wprowadzam twina mniej więcej od połowy szkolenia :)

Nie zauważyłem pogorszenia sprawy u nurków w miarę ogarniętych aniu już w trakcie szkolenia ani tym bardziej po :)
Pewnie dlatego że z wielu powodów SM jest prostszy w ogarnięciu od klasycznej "bomboli" na grzbiecie. Z kilku oczywiście to trudniejsze ale dotyczy to głównie fazy przygotowania do nurkowania (te wszystkie sznureczki) a nie fazy pobytu pod wodą gdzie zaczyna to świetnie działać.

Ale jak sądzę, trzeba trochę czasu aby twórcy programów i standardów dopatrzyli się możliwości fajnego nurkowania typu SM już od początku zabawy w nurkowanie i je wykorzystali do BIZNESU nie tracąc z oczu zalety standardowych konfiguracji by Egipskie standardy wyposażenia.

Podobnie było w poglądach wiele lat temu gdy KRW wytyczały inną drogę w nurkowaniu. Jeszcze kilka lat temu niektórzy uważali że twin to tylko do nurkowań technicznych tak jak skrzydło.

Bo tylko krowa nie zmienia swoich poglądów na żucie trawy i jest z tego powodu szczęśliwa :)
 
 
zibi_pp 

Stopień: TMX, Instr. NAUI,HSA
Kraj:
Poland

Wiek: 58
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 88
Skąd: Poznań
Wysłany: 01-09-2012, 15:53   

piotr_c napisał/a:
Włodek K napisał/a:
Pewnie tak Bo czemu by nie?


Z tej prostej przyczyny, ze gdy taki OWD SM pojechalby do Egiptu bez sprzetu, nie umialby zmontowac jacketu. Z drugiej strony OWD jest na tyle slabo ogarniety, ze dokladanie SM na tym etapie tylko pogorszyloby sprawe.

IMO wiec SM jako podstawowa konfiguracja na kursie jest swietnym pomyslem, ale dopiero na poziomie AOWD.


Zupełnie nie widzę problemu w nauczeniu w czasie 10-12 nurkowań SM z jedna butlą :) od podstaw. Zmieniając konfiguracje z SM na BM należałoby odbyć szkolenie takie jak robimy dla SM ale w drugą stronę :) i nie ma sprawy.
 
 
canimo 


Kraj:
Madagascar

Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 260
Skąd: valence/France
Wysłany: 10-09-2012, 09:50   

Jak Wlodek to pisze to nie zapominajcie, ze sa to slowa kogos kto jest w stanie poswiecic ponad 20godzin swojego czasu na wody otwarte u slabo ogarniajacego OWD :!!:

SM pewnie przeszkadza przy kleczeniu :aaa:
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 10-09-2012, 10:15   

canimo napisał/a:

SM pewnie przeszkadza przy kleczeniu :aaa:


No właśnie że nie W KLĘCZENIU nie przeszkadza :) . Zatem spokojnie można robić kursy klęcznikowo-platformowe :) Może przeszkadzać w pobycie na powierzchni (to dość ważny moment gdy ćwiczymy różne sztuczki) Bo czasem przyjęcie stabilnej pozycji w pionie wymaga silnej pracy płetwami - potem jest ok. Ale to szczegóły

Cytat:
Jak Wlodek to pisze to nie zapominajcie, ze sa to slowa kogos kto jest w stanie poswiecic ponad 20godzin swojego czasu na wody otwarte u slabo ogarniajacego OWD :!!:
.

I więcej jak trzeba gdy ktoś chce :)

[ Dodano: 10-09-2012, 10:21 ]
Cytat:
Zupełnie nie widzę problemu w nauczeniu w czasie 10-12 nurkowań SM z jedna butlą :) od podstaw.

Czemu z jedną a nie z dwoma? To jednak wypacza zalety tego systemu.

Cytat:
Zmieniając konfiguracje z SM na BM należałoby odbyć szkolenie takie jak robimy dla SM ale w drugą stronę :) i nie ma sprawy.

No można i tak ale nie był bym zwolennikiem takiego podejścia. Ponieważ naprawdę wszystko da się ogarnąć w trakcie jednego szkolenia np nazwanego Combo SM. SM może wejść w momencie gdy nurek opanował podstawy kontroli pływalności i poczuje się swobodnie w sprzęcie plecowym (zwykle około 10 godz w wodzie) Wtedy zmiana klamotów staje się mało znacząca w procesie edukacji nurkowej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed