Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
xdeep butle aluminiowe i stalowe (krótkie filmiki)
Autor Wiadomość
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 08-06-2012, 10:15   xdeep butle aluminiowe i stalowe (krótkie filmiki)

sorry za wizurę....:)

próbowałem porównac zachowanie się wodzie butli alu s80 z lekkimi faberkami 12 l.

uprząż i worek xdeep

otwarty na wszelaką krytykę...tylko bez wulgaryzmów proszę::)

alu:


http://www.youtube.com/wa...&feature=relmfu


stal:

http://www.youtube.com/wa...&feature=relmfu


jedno wiem na pewno... krótszy wąż inflacyjny do SS is a necessity.

pozdr
Michur
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 08-06-2012, 21:15   

Zdecydowanie za długa guma w dolnym punkcie mocującym worek (ta kroczna). Powoduje to że worek w okolicach spłuczki trochę odstaje. Po skorygowaniu długości (guma powinna być kilka cm krótsza), worek powinien idealnie przylegać.

Porównaj z workiem tutaj:

Ostatnio zmieniony przez piotr_c 08-06-2012, 21:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 08-06-2012, 21:52   

tmichura napisał/a:

1. Aluminiowa flaszka była już w fazie neutralnej do denek na + Zatem przy brzuchem do góry nie dałeś jej podnieść się na karabinkach = podtrzymywałeś Tam gdzie tego nie robiłeś flaszka ta mogła być na neutral.
2. Stalowe flaszki też były z denkami na + czyli puste już i lekkie.

W stalowych pełnych czyli ujemnych, flaszka chce utonąć a czepiasz ją wtedy na deringu plecowym aby była we właściwym miejscu. Podobnie robi się z aluminiowymi flaszkami.
W aluminiowych pusta flaszka chce wypłynąć denkami w górę zatem czepiasz ją do brzusznego deringa aby była we właściwym miejscu. Jak widać na filmikach obie flaszki mocowane podobnie zachowują się podobnie.
W Twoim filmiku nie widać cech charakterystycznych różnicujących obie flaszki tzn obie flaszki czepiasz do brzusznych deringów. Nawet się zastanawiałem i szukałem drugiego karabinka stabilizującego. Ale myk polega na tym że nie dałeś im szansy na zadziałanie zgodne z naturą :)
Ciekawiej było by gdybyś zastosował cięższe stalowe i porównał na początku nurkowania i na końcu. Przy okazji wyszło że lekkie fabery zachowują się bardzo podobnie do aluminiowych S80. :)
Z przyjemnością popatrzyłem na efekty i zamiast sam rozkręcać twina popatrzyłem jak to działa w realu :) .
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 08-06-2012, 22:24   

czyli Włodku na cos filmik sie przydał:)

co do "pozwolenia flaszce na pójście do góry" to powiem, że własnie o taka pozycje flaszki mi chodziło
i nie pozwolę jej pójść wyżej
tak po Polsku
"po moim trupie":)



Piotrze
następny nur będzie z guma krótsza o jakieś 5 cm

[ Dodano: 08-06-2012, 22:28 ]
a tak na marginesie panowie



super że jest SM!! zabawom i konfiguracyjnym przetasowaniom nie ma końca!!!:) jest co robić:)

[ Dodano: 08-06-2012, 22:32 ]
Włodku... one more thing

porównanie właśnie miało wykazać, że róznicy generalnie nie ma...może troche w wyglądzie....
ja lubie pływac w jednych i drugich
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 08-06-2012, 22:39   

tmichura napisał/a:
porównanie właśnie miało wykazać, że róznicy generalnie nie ma...może troche w wyglądzie....

Niektórzy uważają, że należy używać ciężkich stalowych butli, aby nie zmieniały pływalności. Są też wtedy elementem balastu nurka - a więc nieodłączne od niego.
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 08-06-2012, 22:46   

Cytat:
Niektórzy uważają, że należy używać ciężkich stalowych butli, aby nie zmieniały pływalności. Są też wtedy elementem balastu nurka - a więc nieodłączne od niego.


tak Jacku

tylko wtedy równocześnie zaistnieja nam dwie kwestie;

1. co z wyjazdami? Egiptowo i inne exotiki gdzie mamy flaszki alu?
2. próbowałem cięzkie stalówki i ich odczepienie przed siebie..... jasne, że idzie... ale łatwiej mi radzić sobie z flaszkami lekkimi w takiej sytuacji


Konkludując
Nie ma to jak spotkac się na nurkowisku i pogadać, popróbowac, wymienic doświadczeniami (Prawda Boguś:)?

Panowie . wzorem lat poprzednich :
: sidemountywniusze wszystkich krajów/krain:) łaczmy się:)
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 08-06-2012, 23:07   

tmichura napisał/a:
2. próbowałem cięzkie stalówki i ich odczepienie przed siebie..... jasne, że idzie... ale łatwiej mi radzić sobie z flaszkami lekkimi w takiej sytuacji


Jak ciężkie? Bo ciężkie to dla mnie 14.8kg. Ja osobiście nie potrafię przełożyć takich przed siebie.
Z lekkimi Faberami nie ma problemu.


tmichura napisał/a:
następny nur będzie z guma krótsza o jakieś 5 cm


Najlepiej, gdy długość pętli krocznej była taka, by dolna pętla "poprzeczna" była zapięta trochę na kształt litery "V".
Ostatnio zmieniony przez piotr_c 08-06-2012, 23:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mgala 

Stopień: NACD intro to cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 9
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-06-2012, 23:08   

jacekplacek napisał/a:

Niektórzy uważają, że należy używać ciężkich stalowych butli, aby nie zmieniały pływalności. Są też wtedy elementem balastu nurka - a więc nieodłączne od niego.


Stalowe butle też zmieniają pływalność. O taką samą wartość co aluminowe, tyle że z z '--' na '-'.

Przy pokonywaniu restrykcji no mount wygodniej być jak najbardziej neutralnym bez butli. To trochę truizm:) Zastosowanie butli stalowych jako balastu uniemożliwia to.

Podobnie sprawa ma się podczas płynięcia z wieloma butlami. Lepiej wtedy mieć butle aluminiowe, bardziej oscylujące wokół neutralności.

Sorry za mędrkowanie, sam nie mam dużo doświadczenia.
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 08-06-2012, 23:11   

cześc Mgala

ale o takie włąśnie mędrkowanie chodzi
po to jest forum
śmiało
dawaj dalej
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2012, 00:28   

mgala napisał/a:
Przy pokonywaniu restrykcji no mount wygodniej być jak najbardziej neutralnym bez butli

Kursy SM, popularnych na rynku federacji, są kursami rec. Jest to jedna zprzyczyn zalecania użycia ciężkich butli i wliczania ich jako element balastu = nieodłączną część nurka. Na restrykcje/odpinanie butli/no mount nie ma tu miejsca. To, że prawie wszyscy instruktorzy szkolą w kaskach z podczepionymi latarkami, nie ma nic wspólnego z nurkowaniem jaskiniowym - jest to element reklamy czy cuś w tym stylu. Ale dzięki temu na nurkowiskach mamy większy koloryt i weselszą atmosferę.
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 09-06-2012, 08:43   

Cytat:
Ale dzięki temu na nurkowiskach mamy większy koloryt i weselszą atmosferę.


zgadzam się w pełni. Przeciez dla nurka rec takiego jak ja ważny jest fun i excitement a to przy nurkowaniach z dwoma butlami po boku jest gwarantowane. Uwielbiam konfiguracyjny zamęt... (znaczy poszukiwania i eksperymenty).... d-ring gimowy...stalowy....8cm od osi ciała.... może 7,5.... przeciez o to tu chodzi....zabawa zabawa zabawa (z uwzględnieniem procedur bezpieczeństwa oczywiście)

wracając do filmików i moich problemów: zauważyłem, że moje alu nie są "równe" balastowo. prawa (czego nie widać niestety na filmikach) staje się dużo szybciej neutralna i pozytywnie dodatnia. kupiona 1,5 roku temu . wcześniej niz druga alu. czy to możliwe czy się czepiam?
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2012, 08:56   

tmichura napisał/a:
zauważyłem, że moje alu nie są "równe" balastowo. prawa (czego nie widać niestety na filmikach) staje się dużo szybciej neutralna i pozytywnie dodatnia. kupiona 1,5 roku temu . wcześniej niz druga alu. czy to możliwe czy się czepiam?

Mam dokładnie tak samo: dwa Luxfery, opisy na kielichach identyczne, te same automaty i uprzęże, butle kupione w odstępie kilku miesięcy - jedna butla jest wyraźnie cięższa.
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 09-06-2012, 09:04   

Cytat:
Mam dokładnie tak samo: dwa Luxfery, opisy na kielichach identyczne, te same automaty i uprzęże, butle kupione w odstępie kilku miesięcy - jedna butla jest wyraźnie cięższa

no to Jacek zamieniamy się:)
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2012, 09:08   

tmichura napisał/a:
no to Jacek zamieniamy się:)

Jest to jakieś wyjście :) Jutro na Koparkach? :D
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 09-06-2012, 09:12   

jestem we wtorek cały dzień
jutro niestety na wyjeździe....
 
 
Bogdan WEG
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2012, 12:03   

tmichura napisał/a:
Konkludując
Nie ma to jak spotkac się na nurkowisku i pogadać, popróbowac, wymienic doświadczeniami (Prawda Boguś:)?


:beer3:
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2012, 17:00   

tmichura napisał/a:
jestem we wtorek cały dzień
jutro niestety na wyjeździe....

To kicha :/
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2012, 17:26   

Cytat:
Niektórzy uważają, że należy używać ciężkich stalowych butli, aby nie zmieniały pływalności. Są też wtedy elementem balastu nurka - a więc nieodłączne od niego.


Nie prawda. Nurek i tak wyważa się na neutral bez flaszek. Wagę gazu i wagę butli wyważasz workiem.
Myśląc stalowe rozumiemy flaszki które nie zmieniają swojej pływalności z ujemnej na dodatnią bo wtedy trzeba je przepinać na dolne deringi. Stalowe czyli o stałej ujemnej pływalności zaczepiasz raz na całe nurkowanie na górnych deringach i pływasz sobie bez zastanawiania się kiedy chcesz je przepinać. Takie minimalistyczne moje podejście do SM :)

Ale jak widać po filmiku Tomka, lekkie fabery we właściwościach są podobne do aluminiowych (zapewne przy mniejszym ciśnieniu) Natomiast moje stalowe 8 l były cały czas przyjemnie ujemne :)

jacekplacek napisał/a:
Kursy SM, popularnych na rynku federacji, są kursami rec. Jest to jedna zprzyczyn zalecania użycia ciężkich butli i wliczania ich jako element balastu = nieodłączną część nurka.


A mógłby ktoś przytoczyć stosowne zalecenie standardu nakazujące tego typu metodę wyważania i rodzaj sprzętu?

Choć faktycznie w nurkowaniu rec SM nie ma potrzeby ściągania flaszek i ich zostawiania gdzieś w wodzie. Nie ma też potrzeby przeciskania się przez ciasnoty typu "jak głowa się zmieści to reszta powinna przejść" Bo chyba jednak tzw rec różni się od nurkowania jaskiniowego z którego wzięło się stosowania SM i te wszystkie restrykcje.

jacekplacek napisał/a:
tmichura napisał/a:
zauważyłem, że moje alu nie są "równe" balastowo. prawa (czego nie widać niestety na filmikach) staje się dużo szybciej neutralna i pozytywnie dodatnia. kupiona 1,5 roku temu . wcześniej niz druga alu. czy to możliwe czy się czepiam?

Mam dokładnie tak samo: dwa Luxfery, opisy na kielichach identyczne, te same automaty i uprzęże, butle kupione w odstępie kilku miesięcy - jedna butla jest wyraźnie cięższa.


A jaką wagę mają wybitą na butli?
Ja mam dwie identyczne - razem kupione. Nie zauważyłem różnic.
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2012, 17:51   

Cytat:

Cytat:

Niektórzy uważają, że należy używać ciężkich stalowych butli, aby nie zmieniały pływalności. Są też wtedy elementem balastu nurka - a więc nieodłączne od niego.

Nie prawda. Nurek i tak wyważa się na neutral bez flaszek. Wagę gazu i wagę butli wyważasz workiem.

Wyważając się na neutral bez uwzględnienia wagi butli, nurek musi się liczyć ze stałym, często dość znacznym(bo zależnym od wagi butli) przeważeniem. Może ono sięgać i ponad 5kg - i to bez wagi gazu. Jest to możliwe, ale ciągnie za sobą dość poważne konsekwencje - moim zdaniem nie do przyjęcia w nurkowaniu partnerskim: szczególnie w piance, ponieważ wypór worków sm jest stosunkowo niewielki, a na pewno sporo mniejszy od jacketów. Weźmy butle 12l o wadze 14,5kg. Nabite do 200bar osiągną wagę:
2x2,5kg + 200x24x0,0013 = 11,24 kg. Załóżmy teraz piankę, do której zanurzenia potrzeba 10 kg. Taki nurek na 30m osiągnie przeważenie: 11,2+7,5 = 18,7kg. Partnersko potrzebowałby worka o wyporze ponad 37,5kg.... niezbyt komfortowa i możliwa do osiągnięcia sprawa. Uwzględnienie ciężaru butli, pozwoliłoby odciążyć ten bilans o 10kg!! a zastosowanie pewnych pomocniczych technik, przywróci bilans prawie do zera.
Cytat:
A mógłby ktoś przytoczyć stosowne zalecenie standardu nakazujące tego typu metodę wyważania i rodzaj sprzętu?

Choć faktycznie w nurkowaniu rec SM nie ma potrzeby ściągania flaszek i ich zostawiania gdzieś w wodzie. Nie ma też potrzeby przeciskania się przez ciasnoty typu "jak głowa się zmieści to reszta powinna przejść" Bo chyba jednak tzw rec różni się od nurkowania jaskiniowego z którego wzięło się stosowania SM i te wszystkie restrykcje.

Mam wrażenie, że w Twoim pytaniu zawarta jest pełna odpowiedź :)

[ Dodano: 09-06-2012, 17:53 ]
Włodek K napisał/a:
A jaką wagę mają wybitą na butli?
Ja mam dwie identyczne - razem kupione. Nie zauważyłem różnic.

jacekplacek napisał/a:
Mam dokładnie tak samo: dwa Luxfery, opisy na kielichach identyczne, te same automaty i uprzęże, butle kupione w odstępie kilku miesięcy - jedna butla jest wyraźnie cięższa.
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2012, 19:41   

jacekplacek napisał/a:
Wyważając się na neutral bez uwzględnienia wagi butli, nurek musi się liczyć ze stałym, często dość znacznym(bo zależnym od wagi butli) przeważeniem. Może ono sięgać i ponad 5kg - i to bez wagi gazu.


A znasz cięższe butle niż 14,5 kg ? Bo wtedy mogło by to osiągnąć więcej niż "ponad 5 kg" Prawda?
Póki co to mamy do 5 kg.

Ja np. znam mniejsze flaszki i/lub lżejsze flaszki np wspomniane lekkie fabery. Których ciężar netto w wodzie osiągnie:
12 litr + 1,57 l = 13,57 l - 12,5 kg/litr = 1 kg ujemnej pływalności gdy pusta dla jednej flaszki. = 2 kg dla dwócha nie 10. To spora różnica.
Dlatego ja brał bym do SM lekkie fabery a nie ciężkie.. Ale znowu mogę się mylić :)
Pełna lekka stalowa osiągnie 4 kg ujemnej pływalności a nie 5.

jacekplacek napisał/a:
Uwzględnienie ciężaru butli, pozwoliłoby odciążyć ten bilans o 10kg!! a zastosowanie pewnych pomocniczych technik, przywróci bilans prawie do zera.


No chociażby zastosowanie flaszek alu 11 l mających, gdy pełne, ujemną pływalność rzędu:
14,4 kg - (12 l + 5,3 l) + (11l x 200 bar x 1,3kg/1000l) = 2,9 + 2,86 = 5,76 ujemnej pływalności !!!!
Wyżej wyliczyłem że lekka stalowa osiągnie 4 kg ujemnej pływalności.

Zatem upieranie się o wyższości flaszek aluminiowych, bo niby lekkie są w wodzie, nie ma żadnego uzasadnienia oprócz przekonania własnego. Jest za to wielka zmiana pływalności z - do + która i tak musi być uwzględniona w balaście.
Czyli tak czy inaczej o ile możemy się zgodzić ze w określonych warunkach pianka zabija :) O tyle aluminiak w mojej ocenie, na bazie tych wyliczeń, jest bardziej morderczy wg Twoich założeń :)
A ponoć one miały udowodnić że stalowe są takie mocno beeee i dlatego musimy je uwzględniać w wyważeniu :)
To aluminiowych nie trzeba?
:)

jacekplacek napisał/a:
Załóżmy teraz piankę, do której zanurzenia potrzeba 10 kg. Taki nurek na 30m osiągnie przeważenie: 11,2+7,5 = 18,7kg. Partnersko potrzebowałby worka o wyporze ponad 37,5kg.... niezbyt komfortowa i możliwa do osiągnięcia sprawa.


Po pierwsze nawet niedawno Hubert podał że aby piankę zatopić musiał użyć 15 kg balastu a nie 10 kg Zatem mam wrażenie że przyjąłeś błędne założenia. Ale mogę się mylić nieco i każda pianka ma te 10 kg wyporu :) .
Po drugie według tego założenia większość worków, które się używa, nie są akceptowalne dla Ciebie bo mają znacznie mniejszą objętość niż prawie 40 litrów. Prawda?

Wracamy do tematu pianka zabija?
A może jednak uwzględnisz że sporo nurków ma SS i potrafi się wspomóc?
Może warto zwrócić uwagę na to że nurkowanie w piance poniżej termokliny, a więc także na 30 m, w naszych warunkach jest mocno bez sensu z powodu innych zagrożeń.
Może uwzględnisz że do SM bierzemy lekkie flaszki i nie koniecznie ciężkie ?

Poza tym worek np X-deep SM w mojej ocenie ma objętość rzędu 10-12 a może nawet 14 l ? (było gdzieś podane ile ale nie mogę znaleźć)

jacekplacek napisał/a:
A mógłby ktoś przytoczyć stosowne zalecenie standardu nakazujące tego typu metodę wyważania i rodzaj sprzętu?

Choć faktycznie w nurkowaniu rec SM nie ma potrzeby ściągania flaszek i ich zostawiania gdzieś w wodzie. Nie ma też potrzeby przeciskania się przez ciasnoty typu "jak głowa się zmieści to reszta powinna przejść" Bo chyba jednak tzw rec różni się od nurkowania jaskiniowego z którego wzięło się stosowania SM i te wszystkie restrykcje.

Mam wrażenie, że w Twoim pytaniu zawarta jest pełna odpowiedź :)


Nic podobnego. Pytanie było o wytyczne standardu a nie to o czym pisałem.
Możesz zacytować wytyczne standardu SDI w temacie o który pytałem?
:)
Ostatnio zmieniony przez Włodek K 09-06-2012, 19:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed