Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
szkła korekcyjne
Autor Wiadomość
michałP 



Stopień: TMX, M1 CMAS, mCCR
Kraj:
Poland

Wiek: 71
Dołączył: 21 Wrz 2004
Posty: 383
Skąd: pniewy
Wysłany: 17-05-2005, 13:06   szkła korekcyjne

Witam mam pytanie noszę szkła +3 i + 4 cxzy pod wodę mam założyć takie same słyszałem różne opinie proszę o radę Michał
 
 
maczaty
[Usunięty]

Wysłany: 17-05-2005, 15:05   

Nie wiem, jak jest z "plusami" - mam po -2,5 w okularach, tyle samo w masce i daję radę. Może kontrolnie przetestuj okulary pływackie z taką korekcją?
 
 
Cezary Kędzia 



Stopień: DiveMaster PADI EAN
Kraj:
Poland

Wiek: 58
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 306
Skąd: Głogów
Wysłany: 17-05-2005, 15:52   

Witam !
Rozmawiałem właśnie z okulistą który przyjmuje w gabinecie obok. Otóż prawdopodobnie będziesz miał inną korekcję ze względu na to że szkła przyklejone do maski znajdują się dalej w stosunku do gałki ocznej niż zwykłe szkła korekcyjne (ok 1,5 cm) W związku z powyższym po takiej zmianie załamane promienie swiatła będą się ogniskować za lub przed siatkówką (w zależności od rodzaju szkieł) a nie na niej. Nie bardzo rozumiem jakie masz szkła -cylindry ? sfery? Powtarzam ja sam nie jestem okulistą i jest to interpretacja kolegi z gabinetu obok. Proponuję dobierać szkła z udziałem optyka i okulisty.

Pozdrawiam
 
 
michałP 



Stopień: TMX, M1 CMAS, mCCR
Kraj:
Poland

Wiek: 71
Dołączył: 21 Wrz 2004
Posty: 383
Skąd: pniewy
Wysłany: 17-05-2005, 19:03   

pytam w imieniu kolegi bo nie ma dostępu do forum , w sklepie nurkowym szkla w plusie są w całości nie są wklejane tak jak minusy /do czytania / osobiście mam -2 i całkiem dobrze widać , właśnie w sklepie jeden z kolegów stwierdził że powinny być o jeden stopień mniej ze względu na powiększanie jak to w wodzie ca 30% niby ma rację ale jezeli ktoś ma wiedzę na ten temat to proszę o uwagi Michał
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 17-05-2005, 20:39   

michałP napisał/a:
pytam w imieniu kolegi bo nie ma dostępu do forum , w sklepie nurkowym szkla w plusie są w całości nie są wklejane tak jak minusy /do czytania / osobiście mam -2 i całkiem dobrze widać , właśnie w sklepie jeden z kolegów stwierdził że powinny być o jeden stopień mniej ze względu na powiększanie jak to w wodzie ca 30% niby ma rację ale jezeli ktoś ma wiedzę na ten temat to proszę o uwagi Michał


Roznica miedzy szklami wklejanymi i "oryginalnymi" jest zasadnicza:

Szkla wklejane sa liczone na medium "powietrze", szkla do masek nurkowych sa liczone do medium "woda". Korekcja o ktorej piszesz jest juz uwzgledniona.


BTW: masz zepsuta klawiature, kropka i shift Ci nie dzialaja.
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 18-05-2005, 08:43   

look ma oryginalne do +3 ale jest okulista w wa-wie co dorabia do + 5 załatwiałem kontakt dla kolegi jeżeli jeszcze potrzebujesz to postaram się go przesłać
nie jestem pewien ale popatrz na oferte masek oceanika i scubatecha mignęły mi tam przed oczami +4 sprawdź
 
 
Przemek 



Stopień: DM+dry suit+nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 13 Kwi 2004
Posty: 589
Skąd: warszawa
Wysłany: 18-05-2005, 13:19   

Hej moja mama ma cos wiecej niz +3 i ma wklejone w looka, i bardzo sobie to chwali..=]
 
 
 
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 18-05-2005, 14:39   

Ja mam +2 w big eye- tyle samo wyliczył mi okulista na powietrzu.
Kupiłem oryginalne w TP.
 
 
 
KrzyHo 


Wiek: 55
Dołączył: 29 Lip 2004
Posty: 208
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 18-05-2005, 16:54   

Ja tam dobrze widzę bez szkiełek ale wiem, że na forum jest optyk - specjalista w tej dziedzinie, który ma obcykaną technikę doboru i wklejania szkieł w dowolną maskę.
Zwie się on Oldskuler i możesz do niego skrobnąć na priva.

Pzdr
KrzyHo

[ Dodano: 18-05-2005, 16:54 ]
Ja tam dobrze widzę bez szkiełek korekcyjnych ale wiem, że na forum jest optyk - specjalista w tej dziedzinie, który ma obcykaną technikę doboru i wklejania szkieł w dowolną maskę.
Zwie się on Oldskuler i możesz do niego skrobnąć na priva.

Pzdr
KrzyHo
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 18-05-2005, 17:15   

nuras5 napisał/a:
Ja mam +2 w big eye- tyle samo wyliczył mi okulista na powietrzu.


Tyle ze szkla do masek oznakowne jako +2 na powietrzu nie maja +2. +2 maja dopiero gdy zamoczone sa w wodzie.
 
 
sharkey 



Kraj:
Poland

Wiek: 63
Dołączył: 09 Wrz 2003
Posty: 280
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 18-05-2005, 23:33   

Chyba jednak nie - sam noszę okulary ( minusy co prawda ale zasada powinna być taka sama) .W Look'u mam włożone , nie przyklejone ,oryginalne szlifowane szkła korekcyjne. Sprawdzone - na powietrzu w masce widzę właściwie tak samo jak w okularach , pod wodą widzę równie dobrze -bez zaburzeń , nieostrości itp.
Tak że wniosek taki że należy wkładać do maski szkla o takiej samej "mocy" jak w okularach.
Zastanowiło mnie też to pisał Cezary .Zrobiłem pewne doświadczenie - oddalanie szkieł od oczu w granicach 1,5 -5 cm praktycznie nie ma specjalnego znaczenia - widzi się ostro "okularnicy" mogą sami to sprawdzić - zmienia się pozornie nieco wielkość przedmiotu.Poza tym kiedyś przykleiłem do starej "Mureny" szklane szkła i widać było bez specjalnych zaburzeń - ważniejsze jest raczej dobranie odległości międzyźrenicznej( ale wyglądasz jak Alien :alien: )
i jeszcze jedno - w szkłach "zerowych" maski następuje podwójne załamanie na granicach faz - woda - szkło i szkło - powietrze . W wyniku tego następuje korekcja skupienia się wiązki świetlnej z powrotem na siatkówce( oczywiście po zanurzeniu w wodzie) -dołożenie szkieł "leczniczych " nie zmienia tego faktu w stopniu znaczącym , powoduje jedynie korektę wady wzroku.
 
 
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 19-05-2005, 01:36   

Cytat:
Tyle ze szkla do masek oznakowne jako +2 na powietrzu nie maja +2. +2 maja dopiero gdy zamoczone sa w wodzie.


Zgadza się -dlatego zaznaczyłem, ze są oryginalne - czyli zapewne odpowiednio przeliczone.
Jest to zaleta w stosunku do dorabianych.
 
 
 
dr Marcin 

Stopień: *CMAS, AOWD, lekarz
Wiek: 57
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-07-2005, 23:55   

Wklejane mają jedną przewagę nad wymienianymi - łatwiej jest w nich ustawić rozstaw źrenic. Jeżeli ktoś ma źrenice rozstawione szerzej lub węziej niż przeciętnie :-) może mieć kłopot z wymienianymi (bóle głowy po nurkowaniu, czasem nieostre widzenie)
 
 
Oldskuler 

Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 29
Skąd: Ursynow
Wysłany: 16-08-2005, 02:20   

martin napisał/a:
[Roznica miedzy szklami wklejanymi i "oryginalnymi" jest zasadnicza:
Szkla wklejane sa liczone na medium "powietrze", szkla do masek nurkowych sa liczone do medium "woda". Korekcja o ktorej piszesz jest juz uwzgledniona.


Hm, no nie zupelnie...
Mozna to oczywiscie przeliczyc, ale nie ma to zbytniego sensu. Kazdy z nas chcialby widziec dobrze nie tylko w wodzie, ale takze jesli wystawi glowe nad jej powierzchnie. Zwlaszcza jesli ma taka wade wzroku, ze po zdjeciu okularow/maski widzi slabo. Soczewki montuje sie wiec tak, aby mialy powierzchnie optycznie czynna w przestrzeni powietrznej, czyli wewnatrz maski. Umozliwia to widzenie rownie dobre w obu srodowiskach. Robi sie tak zarowno przy mocach dodatnich, ujemnych, jak i astygmatyzmie (cylindrach)

Druga sprawa to moc soczewek.
Przy mocach soczwek okularow w granicach +/- 5,00 Dptr nie trzeba uwzgledniac roznicy w odleglosci szkla od rogowki. Przy wiekszej mocy warto by bylo zmierzyc odleglosc w okularach (przyjmuje sie ze jest to ok 14mm), oraz wybranej masce, przeliczyc, i ewentualnie skorygowac moce soczewek w masce.

Nie nalezy tez zmieniac mocy soczewek w masce z powodu zjawiska powiekszenia obrazu na granicy powietrze/woda.

pozdrawiam
old
 
 
sharkey 



Kraj:
Poland

Wiek: 63
Dołączył: 09 Wrz 2003
Posty: 280
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 17-08-2005, 23:04   

Cytat:
Nie nalezy tez zmieniac mocy soczewek w masce z powodu zjawiska powiekszenia obrazu na granicy


Dokładnie tak
pzdr.
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 17-08-2005, 23:18   

Oldskuler napisał/a:
Soczewki montuje sie wiec tak, aby mialy powierzchnie optycznie czynna w przestrzeni powietrznej, czyli wewnatrz maski.


Wydaje mi sie, ze ty o jablkach, a ja o arbuzach :)

Osobiscie spotkalem sie z dwoma mozliwosciami korekcji masek:

1.) Wklejenie soczewki na szklo maski.
2.) Wymiana szyby maski na korekcyjna.

O ile w pierwszej zalezy od sposobu montowania, w ktorym miejscu bedzie swiatlo lamane, to w drugim masz przejscie woda-szklo-powietrze lub powietrze-szklo-powietrze. Nie ma mozliwosci wyprodukowania soczewki, ktora w wodzie i na powierzchni miala te same wlasciwosci optyczne.
 
 
sharkey 



Kraj:
Poland

Wiek: 63
Dołączył: 09 Wrz 2003
Posty: 280
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 18-08-2005, 11:47   

Cytat:
Nie ma mozliwosci wyprodukowania soczewki, ktora w wodzie i na powierzchni miala te same wlasciwosci optyczne.


co nie przeszkadza że w masce ze szkłami korekcyjnymi nad wodą widzę identycznie jak w okularach ,z tego wniosek-> moc szkieł musi być identyczna w masce i w okularach , inaczej jest to po prostu natychmiast zauważalne, to tak jakbym włożył "nie swoje "okulary.
QED
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 18-08-2005, 13:05   

sharkey napisał/a:
co nie przeszkadza że w masce ze szkłami korekcyjnymi nad wodą widzę identycznie jak w okularach.... QED


Nie tak szybko z tym QED -> "miliony much zra.... itd"

Mowimy o roznicy w widzeniu pod i nad woda, ktora IRC wynosi az 0,5..1,0 dioptri. Nie jestem pewien, czy jest ona zauwazalna przy typowych widocznosciach.

Nie wiem jak i kto ci maske dobieral, jaki typ szkiel masz, jak sa osadzone, natomiast mam za soba pare semestrow fizyki, i wiem to co pisalem wyzej: ze wzgledu na roznice zalamania swiatla w przejsciu fazy woda-szklo oraz powietrze-szklo nie istnieje soczewka majaca identyczne parametry pod woda i nad woda. Nawet wklejajac soczewki z odstepem do szkla maski, nie wyeliminujesz powiekszenia poprzez zalamanie na szkle maski - o tym ucza na podstawowych kursach. Byc moze masz szkla tak dobrane, ze zarowno pod woda jak i nad woda nie masz 100% korrekcji wady wzroku a szkla leza gdzies pomiedzy tym co powinny miec na ladzie a tym co powinny miec w wodzie. Maska to nie okulary, jest uzywana tylko pare(-dziesiad) godzin w roku, nikt od niej nie wymaga 100% korekcji.

Z wlasnego doswiadczenia wiem ze czlowiek przyzwyczaja sie do bledu widzenia (w moim wypadku jakies 1,25 diopri) i lekka nieostrosc nie jest probleme, nawet wiecej, ja w zyciu codziennym nie zauwazam wyraznej roznicy miedzy okularami a bez.
 
 
wrobel.cwirek 



Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 45
Dołączył: 10 Sie 2005
Posty: 339
Skąd: Gdynia
Wysłany: 18-08-2005, 13:28   

martin napisał/a:
...natomiast mam za soba pare semestrow fizyki...


Pozdrowienia dla nurkujacego kolegi - fizyka (chociaz ja w fizyce teraz nie siedze, ale sie skonczylo :-D )

// sorry za OT //
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 18-08-2005, 13:36   

wrobel.cwirek napisał/a:
Pozdrowienia dla nurkujacego kolegi - fizyka


Nie do konca fizyka - jestem po elektrotechnice/kommunikacji, ale fizyka byla u nas na podstawowych studiach: "chleba naszego powszechniego"....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed