Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kropelki
Autor Wiadomość
Martaa 


Stopień: DM
Dołączyła: 26 Lip 2005
Posty: 17
Skąd: Poznań
Wysłany: 26-07-2005, 12:21   Kropelki

Witam wszystkich
Na forum pierwszy raz, więc nie wiem czy poruszaliście już temat kropli do nosa...
nie mogłam sie doszperać :-D . Sprawa dotyczy popularnych kropli Xylometazolin 0,1%.
Uzywam ich już od długiego czasu i jakoś żaden lekarz nie może mi pomóc. Byłam już
u wielu tak zwanych specjalistów, z których każdy miał inne zdanie na ten temat.
Po badanich okazywało się, że: przegroda minimalnie skrzywiona (całkowita
drożność), brak jakichkolwiek uczuleń etc. Czyli w sumie nic mi nie jest a krople
musze uzywać. Za każdym razem porada magika polegała na zaleceniu odstawieniu
kropli i tyle. Problem nie tyle przeszkadza w nurkowaniu co jest bardzo uciązliwy
pod względem logistycznym - zawsze trzeba pamiętać żeby te krople mieć przy sobie,
nie wspominając już o tym, że używanie kropli do nosa przez dłuższy czas jest
wysoce niewskazane :sad: Gdy nie używam kropli czuję się jakbym miała dwa kołki w nosie, strasznie sie zapycha. I nie jest to katar.... po prostu sie zatyka. Ktos mi kiedyś powiedział, że jest to chroniczny katar, chociaż kataru to w ogóle nie przypomina. 3 sekundy po zażyciu magicznych kropli - problem znika jakby go nigdy nie było.
Zauważyłam, że mój biedny nos odpoczywa podczas wyjazdu w góry albo nad morze.
Prawie w ogóle nie muszę tam używać kropli...
Chyba się przeprowadzę w góry :mrgreen:
Please help!

Pozdrawiam
Marta
 
 
 
Mania 



Stopień: ale o co chodzi?
Kraj:
Poland

Dołączyła: 06 Maj 2003
Posty: 3999
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-07-2005, 13:40   

Mam nadzieje, ze nasi forumowi lekarze ci pomoga, ale ja zawsze slyszalam, ze w ogole krople do nosa sa na swoj sposob 'uzalezniajace". uzaleznienie to jest przede wszystkim psychiczne - masz calkowicie (az za bardzo drozny nos). Odstawienie kropli po dlugim okresie uzytkowania wlasnie daja psychiczne (i to podobno wylacznie psychiczne) poczucie, ze ma sie zatkany nos. Wiec sie siega znowu po krople...no i dalej to juz jak z wszystkimi uzaleznieniami.
Mania
 
 
 
amanecer 


Wiek: 45
Dołączyła: 22 Paź 2004
Posty: 52
Skąd: PL/FL
Wysłany: 26-07-2005, 17:59   

Swietnie ze o tym napisalas! Mam podobny problem :???: Od 7 miesiecy mam "chroniczny katar". Na poczatku myslalam, ze to jakas paskudna alergia, ale po 2 miesiacach brania prochow okazalo sie ze nie jest to nic na tle alergicznym i w ogole nie wiadomo co to jest... :roll:
 
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 26-07-2005, 18:08   

Cytat:
Po badanich okazywało się, że: przegroda minimalnie skrzywiona (całkowita
drożność), brak jakichkolwiek uczuleń etc.


skad ta pewnosc? uczulonym mozna byc na bardzo specyficzne zwiazki chemiczne, nieobecne w testach alergicznych... piszesz o wyjezdzaniu w gory lub nad morze. Moze wiec byc to uczulenie np na zwiazki zawarte w spalinach, powietrzu miejskim itp... (mysle, ze nie przebywasz tam w miescie, tylko poza). czasami suche powietrze potrafi powodowac obrzek sluzowki... przyczyny moga byc naprawde roznorakie, a to co napisalem, ma charakter swobodnych przemyslen na temat
 
 
sharkey 



Kraj:
Poland

Wiek: 63
Dołączył: 09 Wrz 2003
Posty: 280
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 26-07-2005, 20:48   

Cytat:
Uzywam ich już od długiego czasu

NIE RÓB TEGO!!!!!!!!!!!!!!!
Prosisz sie o baaardzo duże problemy. Przewlekłe używanie kropli powodujących anemizację śluzówki kończy się prędzej czy później chorobą nosa - zanikowym nieżytem nosa ( z późniejszymi powikłaniami).
Twoje objawy ( ale to "rozpoznanie INTERNETOWE :roll: ) mogą wskazywać na nieżytowe przewlekłe zapalenie nosa ( nieżyt przewlekły zwykły) jeszcze bez przerostu błony śluzowej . Sama niestety go sobie napędzasz na zasadzie błędnego koła chorobowego "zatkanie" nosa -> kropelki -> następowa reakcja po ustąpieniu działania obkurczającego -> zwiększona reakcja naczynioruchowa -> kropelki -> koło się zamyka .
Być może jest jeszcze jakaś komponenta alergiczna ( całkiem prawdopodobna ) która Ci nasila w/w reakcje . Mówi się zresztą że nie ma ludzi nie uczulonych na coś a po prostu jeszcze im tego nie wykryto :) .
Niewątpliwym problemem jest to że jesteś "uzależniona od kropli ".
Po pierwsze - wizyta u laryngologa który musi sprawdzić stan śluzówki wyścielającej przewody nosowe.
po drugie - przychodzi mi do głowy lek który spokojnie mogę zaordynować na odległość , nie ma prawa zaszkodzić a powinien zmniejszyć Twoje problemy-= to NaCl w spray-u
np. Tetrisal firmy MIP Pharma
Izotoniczny roztwór soli podany we mgle spray'u oczyszcza i nawilża śluzówkę ( por klimat morski w którym lepiej się czujesz), można go stosować w sposób przewlekły, załatwia sprawę "uzależnienia ".
 
 
Gajowy 

Kraj:
Poland

Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 11
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 26-07-2005, 21:05   katar z odbicia

W wyniku przewlekłego stosowania miejscowych środków obkurczających naczynia błony śluzowej dochodzi do „kataru z odbicia” („rebound congestion”) – po zastosowaniu leku i krótkotrwałej poprawie katar nawraca ze zdwojoną siłą. Tak więc, skoro lekarze nic nie znaleźli, to moim zdaniem słusznie robili, jak próbowali odstawić Xylo. W trakcie „odwyku” stosuje się czasem leki sterydowe, Ew. nawilżanie śluzówki. Ale najważniejsze jest odstawienie leku „uzależniającego”. Jeśli jesteś anglojęzyczna, to więcej „rebound congestion” znajdziesz więcej na stronie: http://www.rhinostat.com/main.html.
Postępowanie?
Dobry laryngolog – wiem, że to śmieszna rada, ale IMO jedyna sensowna. Powinien on ocenić stan błony śluzowej nosa (hipertrofia? zanik?) i pewnie odstawić Xylo. Ważne przy tym, że poprawa będzie powolna i nie należy po tygodniu szukać kolejnego, bo ten nie pomógł.
Powodzenia
Gajowy
 
 
Martaa 


Stopień: DM
Dołączyła: 26 Lip 2005
Posty: 17
Skąd: Poznań
Wysłany: 27-07-2005, 09:55   

dziekuję wam :-D
Zaraz lece do apteki i zaczynam szukać jakiegoś sensownego laryngologa.
Dzięki Gajowy za linka, nareszcie się dowiedziałam o co w tym wszystkim chodzi.

Pzdr
Marta
 
 
 
werders 


Stopień: CMAS*, AOWD
Wiek: 60
Dołączył: 02 Wrz 2004
Posty: 29
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 27-07-2005, 13:10   

Martaa nie piszesz nic co się dzieje jak zanurasz bez kropelek ?

Ja mam podobny problem. Lekko przytkana prawa dziurka (bez kataru,bez alergii). Na co dzień nie przeszkadza. Daje o sobie znać podczas zanurzania. Już na 3-5 m silny, kłujący ból :angryfire: nad brwią, bliżej środka czoła. Pomaga właśnie Xylo, jeśli >1h przez nurkowaniem.

Muszę coś z tym szybko zrobić, znakiem Egiptowa kole paździerza.
Nie chcę się ciągle szprycować Xylo.

Poradźcie-jakie badania muszę zrobić. Coś słyszałem o tajemniczej dla mnie tomografii ?
 
 
Martaa 


Stopień: DM
Dołączyła: 26 Lip 2005
Posty: 17
Skąd: Poznań
Wysłany: 27-07-2005, 13:21   

Nie wiem jak to jest bez kropli bo nigdy bez nich nie nurkowałam :)
Ale po przeczytaniu twojego postu stwierdziłam, że u mnie jest podobnie. Do tej pory nie łączyłam tego z używaniem kropli. Kłujący silny ból nad brwią zdarza mi sie czasami ale tylko gdy robie "windy", góra/dół np podczas ćwiczeń z kursantami. Ból jest podobny do kłucia igłą... I też tak mniej więcej się pojawia na 3-5m.

Pzdr
Marta
 
 
 
Ogrood 


Stopień: CMAS*
Wiek: 43
Dołączył: 21 Mar 2005
Posty: 93
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 27-07-2005, 13:43   

Martaa i werders. Ja mam to samo. To kłucie to bol zatok wystepujacy u mnie tylko podczas wind. Gdy sie zanuze, pogrzebie przy dnie i potem skoncze nie ma problemu. Tez uzywalem kropelek ale mnie nastraszyli i przestalem. A jak to napisal sharkey zaczolem uzywac tajemniczego roztworu NaCl :22: W postaci oczyszczonej wody morskiej w sprayu. Nie pamietam jak sie nazywa ale jest w bialo niebieskiej puszce. Niby troche pomoga. Pozostaje jeszcze znachorska metoda: czosnek :22: Pytalem juz tu kidys o namiary na tania tomografie ale sie odpowiedzi nie doczekalem wiec ponowie. Wiec chodzi mi o gabinet z tomografem w Warszawie lub Bielsku-Białej lub okolicach. A wracajac do bolu. Nawet jak nie mam kataru i moge swobodnie oddychac przez nos ten bol sie pojawia podczas nurkow.
pozdro :cool:
ps. Nie gancie za czosnek. Wiem ze to niekonwencjonalne ale coz ;-)

przypomnialo mi sie spray nazywa sie Marimer
 
 
 
amanecer 


Wiek: 45
Dołączyła: 22 Paź 2004
Posty: 52
Skąd: PL/FL
Wysłany: 27-07-2005, 15:38   

Przy calej mojej niecheci do brania lekarstw, uzywam czasami Flonase (spray do noska), co wiecej moj lekarz twierdzi ze to jest bezpieczne dla nurkow. :???:
 
 
 
Mania 



Stopień: ale o co chodzi?
Kraj:
Poland

Dołączyła: 06 Maj 2003
Posty: 3999
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-07-2005, 16:47   

hmmm
Moja Pani laryngolog mowi tez, ze tak jak sie przynajmniej 2xdziennie myje zeby, tak tez trzeba przemywac nos. I do tego uzywam zwyklej wody morskiej w sprayu - Sterimar.
Polecam wszystkim
Mania
 
 
 
Baster 


Stopień: bez znaczenia
Kraj:
Japan

Dołączył: 12 Maj 2004
Posty: 243
Skąd: OstrowiecŚw./Wrocław
Wysłany: 27-07-2005, 17:02   

Cytat:
Nie gancie za czosnek. Wiem ze to niekonwencjonalne ale coz


Mnie tam zawsze umawiali,że nurki mają czerwone czapki i jedzą czosnek :-D
 
 
 
Mania 



Stopień: ale o co chodzi?
Kraj:
Poland

Dołączyła: 06 Maj 2003
Posty: 3999
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-07-2005, 17:07   

A w ogole to stale uzywanie jakikolwiek lekarstw (poza tymi, ktore sie NAPRAWDE musi) to jest - moim zdaniem - niezdrowe. Tak wiec dziewczyny (i chlopaki) przestancie brac namietnie te kropelki bo robicie sobie wyraznie wiecej szkody niz pozytku
Mania
 
 
 
basiakm

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 10
Skąd: lublin
Wysłany: 27-07-2005, 17:21   

Moj mąż ma zapchany nos przy przy zmianach ciśnienia atmosferycznego. Nasza laryngolog poradziła stosowanie aerozolu Tafen. Działa 12 godz. i nie jest niebezpieczny przy nurkowaniu.
Pozdrawiam wszystkich mających problemy z zatkanym nosem. Basiakm
 
 
Martaa 


Stopień: DM
Dołączyła: 26 Lip 2005
Posty: 17
Skąd: Poznań
Wysłany: 27-07-2005, 17:29   

Niestety Maniu to nie jest takie proste... odstawić to świństwo...
kilka cytatów ze strony, którą polecił Gajowy, która wyjaśnia aspekty uzależnienia od kropli do nosa:

"Afrin nasal spray addiction can (and often does) last a lifetime. Rhinostat has documented many cases of individuals who reported that they have been addicted to Afrin and other nasal sprays for more than forty years.
As any person that has suffered with rhinitis medicamentosa will tell you, this is much easier said than done. Breaking this addiction is not simply a matter of will power. The ability to breathe comfortably is essential to normal human functionality.

Only a small percentage of these people (less than 4%, according to our research) are able to endure the misery associated with "cold turkey" withdrawal. Unable to sleep, eat, work or socialize comfortably, the large majority of these people simply return to the use of the spray to end their misery."

"Many of these people tell us that nasal spray addiction is the most miserable and frustrating problem they have ever dealt with."
:cry:

ja juz chyba próbowałam z milion razy :-|
 
 
 
sharkey 



Kraj:
Poland

Wiek: 63
Dołączył: 09 Wrz 2003
Posty: 280
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 27-07-2005, 20:45   

Cytat:
Daje o sobie znać podczas zanurzania. Już na 3-5 m silny, kłujący ból nad brwią, bliżej środka czoła. Pomaga właśnie Xylo, jeśli >1h przez nurkowaniem.

To klasyczne wręcz objawy zamknięcia ujścia zatoki czołowej ,wywołane może być różnymi przyczynami - z reguły obrzękiem śluzówki w jamie nosowej i/lub w zatoce obocznej nosa. Silny ssący ból w okolicy czołowej ( rzutowany na zatokę czołową )jest wynikiem rosnącej różnicy ciśnień między zewnętrzem a światłem jamy zatoki szczękowej. Jeżeli nie nastąpi wyrównanie ciśnień a pacjent /nurek zlekceważy objawy dochodzi do barotraumy zatoki czołowej. Całe szczęście że najczęściej wcześniej następuje "siłowe "otworzenie ujścia ( niekiedy co prawda z niewielkim krwawieniem ) któremy czasami towarzyszy słyszany przez pacjenta pisk z następową gwałtowną ulgą .
Tutaj będę sam trochę sobie przeczył ( porównując do poprzedniego mojego postu) ale w tym przypadku widzę jednak możliwość użycia sprayu obkurczającego śluzówkę . Oczywiście pod WARUNKAMI
- nie nurkować w czasie kataru ( z kroplami czy bez)
-stosowane są SPORADYCZNIE praktycznie 1/2 - 1 godzina przed nurkowaniem
-należy wykonać wizytę u laryngologa ( kontrola przyczyn obrzęku - obrzęk "reaktywny"? , alergiczny ?zapalny ? choroba zawodowa ? polipy ? itd . itd. a nastepnie zacząć leczenie przyczyn.

Cytat:
Nasza laryngolog poradziła stosowanie aerozolu Tafen.

Sterydy ? do stałego stosowania ? bez komponenty alergicznej ?
Nie , z mojego punktu widzenia nie polecam , a już na pewno NIE na własną rękę .
pzdr.
Ostatnio zmieniony przez sharkey 28-07-2005, 17:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
werders 


Stopień: CMAS*, AOWD
Wiek: 60
Dołączył: 02 Wrz 2004
Posty: 29
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 28-07-2005, 00:06   

Sharkey Bracie Medyku !

Pięknie to opisałeś. Już od samego czytania przeczyściło mi zatokę ... na razie Pucką :-D
Biegnę do Laryngologa. Powiem mu, że mam wszystko w nosie :20: . A co niech szuka.
Mam nadzieję tylko, że mnie nie odeśle do Psychola :22:
 
 
Mania 



Stopień: ale o co chodzi?
Kraj:
Poland

Dołączyła: 06 Maj 2003
Posty: 3999
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-08-2005, 08:45   

Martaa
Tym bardziej - jesli masz swiadomosc, ze sie uzaleznilas od kropli do nosa (a co - nie mowilam - patrz moj pierwszy post) to je odstaw. Zrobisz sobie w koncu wieksze kuku....
Zgadzam sie tez z sharkeyem - ot tak przepisac Tafen???? chyba bym zmienila laryngologa....
Jak juz napisalam wczesniej - ludzie, jesli musicie brac jakies lekarstwa to lepiej po prostu nie nurkujcie.....
Mania
 
 
 
Tomasz-Szeryf 



Stopień: DM, Blender, LOK
Kraj:
Togo

Wiek: 47
Dołączył: 03 Paź 2004
Posty: 797
Skąd: Piła, P-ń,
Wysłany: 02-08-2005, 08:52   

Cytat:
Jak juz napisalam wczesniej - ludzie, jesli musicie brac jakies lekarstwa to lepiej po prostu nie nurkujcie.....
Mania


Maniu nie wpadajmy w skrajnośc. Nie jestem lekarzem ale nie każde lekarstwa to pigułkowy DCS czy też wypadek w syropie. :oops:

Polska jest jednym z krajów gdzie leki to codziennosć tzn. łykamy tego sporo - niedługo dogonimy Stany w tej dziedzinie. :cry: (dane z wypowiedzi przedstawiciela jednego z większych dysrtybutorów leków).

Co prawda pojawiają się coraz to nowe lekarstwa i ich skutków nie sposób ocenić na podstawie cząstkowej próby badawczej czy też statystycznej ale niech takie decyzje podejmuje grono lekarskie bo któż inny? :roll:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed